GENERAL REAL ESTATE TAX (inna nazwa – ad valorem tax, nazwa potoczna – property tax) – ogólny podatek od nieruchomości: Jak wskazuje łacińskie określenie ad valorem (według wartości), ogólny podatek od nieruchomości naliczany jest przez administrację państwową w oparciu o przybliżoną wartość danej nieruchomości. Są pewne kategorie nieruchomości, które zwolnione są od podatków, np. szkoły publiczne, kościoły, szpitale, nieruchomości należące do organizacji charytatywnych lub budynki stanowiące własność rządu stanowego i federalnego.

ASSESSOR – taksator: Urzędnik dokonujący oceny wartości nieruchomości (tax assessment) w celu ustalenia wysokości podatku. W stanie Illinois wartość każdej nieruchomości określana jest przez urzędników co cztery lata, za wyjątkiem powiatu Cook, gdzie obowiązuje trzyletni cykl.

ASSESSED VALUATION – oszacowana wartość dla celów podatkowych: Wartość nieruchomości oszacowana przez taksatorów dla celów ustalenia wysokości podatku od nieruchomości. W powiecie Cook każda nieruchomość mieszkalna oszacowana jest w wysokości 10% jej przybliżonej wartości rynkowej (estimated property value). Na przykład nieruchomość o wartości $100,000 będzie oszacowana dla celów podatkowych jako nieruchomość, której assessed valuation wynosi $10,000. Należy pamiętać, że taksator (assessor) nie ustala wysokości podatków, a oblicza jedynie assessed valuation, która jest podstawą do naliczenia ogólnego podatku od nieruchomości (general real estate tax) przez miejscową administrację (władze miejskie i okręgi szkolne).

TAX ASSESSMENT APPEAL – odwołanie/apelacja dotyczycąca wysokości oszacowanej wartości: Od momentu otrzymania Zawiadomienia o Proponowanej Oszacowanej Wartości (Notice of Proposed Assessed Valuation), właściciel nieruchomości ma 30 dni na złożenie odwołania, jeśli uważa, że wartość nieruchomości została zawyżona. Każdy powiat na swojej stronie internetowej podaje listę powodów, które trzeba uwzględnić przy składaniu odwołania. Zwykle istnieją trzy rodzaje apelacji: 1. Pomyłka taksatora dotycząca opisu nieruchomości (property description error appeal). 2. Brak jednolitości (lack of uniformity): należy udowodnić, że w naszej okolicy są podobne nieruchomości (o podobnym metrażu, wielkości działki i wieku), których oszacowana wartość jest niższa. 3. Zawyżenie przybliżonej wartości rynkowej (overvaluation appeal): należy udowodnić, że w ostatnim czasie w naszej okolicy podobne domy sprzedawały się za sumy niższe od proponowanej wartości rynkowej naszej nieruchomości (proposed property value).

EQUALIZATION FACTOR – współczynnik wyrównujący: Współczynnik używany przez taksatorów przy określaniu wysokości podatków w celu zwiększenia lub zmniejszenia oszacowanej wartości nieruchomości w danym powiecie, aby wyrównać różnice i ujednolicić podatki.

HOMESTEAD EXEMPTIONS – ulgi podatkowe dla właścicieli niedochodowych nieruchomości: ulgi podatkowe dla posiadaczy nieruchomości mieszkalnych. Warunkiem uzyskania jakiejkolwiek ulgi z tej kategorii jest to, że dana nieruchomość musi stanowić miejsce zamieszkania podatnika (primary residence). Istnieje kilka zniżek podatkowych tego typu: homeowner’s exemption, senior homestead exemption, senior citizens assessment freeze, home improvement exemption, oraz disabled veterans exemption.

HOMEOWNER’S EXEMPTION (inne nazwy: residential exemption lub general homestead exemption) – ulga podatkowa dla właściciela domu – zniżka podatkowa dla posiadacza nieruchomości stanowiącej jego miejsce zamieszkania. W niektórych powiatach Illinois właściciele nieruchomości zobowiązani są składać wniosek o przyznanie tej ulgi co roku. W innych powiatach ulga podatkowa odnawiana jest automatycznie. Suma ulgi podatkowej jest zawsze dokładnie określona i odjęta od całkowitej sumy należnego podatku, o czym informuje rachunek, który właściciel nieruchomości otrzymuje z powiatu każdego roku.

SENIOR HOMESTEAD EXEMPTION – ulga podatkowa dla osób w wieku emerytalnym: właściciel nieruchomości może ubiegać się o tę ulgę po skończeniu 65 lat. Ulga dla osób w wieku emerytalnym odnawiana jest automatycznie.

SENIOR CITIZENS ASSESSMENT FREEZE – zamrożenie podatków dla osób w wieku emerytalnym: właściciel nieruchomości, który osiągnął wiek emerytalny i którego roczne dochody brutto nie przekraczają $50,000, może ubiegać się o „zamrożenie” oszacowanej wartości jego domu, na podstawie której naliczane są podatki od nieruchomości. W praktyce oznacza to, że suma podatków nie będzie wzrastać, nawet jeśli z czasem znacznie podniesie się wartość rynkowa danej nieruchomości.

HOME IMPROVEMENT EXEMPTION – ulga podatkowa zwiazana z remontem nieruchomości – właściciel nieruchomości, który w swoim domu wykonał prace remontowe podnoszące wartość nieruchomości o sumę do $75,000, może ubiegać się o to, aby ten wzrost wartości domu nie wpłynął na podniesienie podatku od nieruchomości przez władze powiatowe przez następne cztery lata.

Caret Realty, Inc.